Co může způsobit sušení prádla na radiátoru?

Déšť, sníh, obleva, vlhkost. V těchto chladný měsících není neobvyklé, že děti přijdou z procházky, ze školy, ze školky a mají mokré oblečení. Pokud doma nedisponujete sušičkou a prádlo ihned nevyperete a neusušíte, pověsíte jej na radiátor. A takto se děje i v případě pravidelného praní v zimních měsísích. Víte však, co se při tomto způsobu sušení v interiéru děje? Tím se zabývali britští experti na hygienu


Při sušení se z prádla uvolňuje vlhký vzduch a jak prokázali vědci, ze sušení pochází 30 % vlhkosti v interiéru. Nadměrná vlhkost pak vytváří ideální podmínky pro vznik zdraví neprospěšných plísní. Ty přispívají k aspergilózy - infekčnímu onemocnění.

Za běžných okolností není tato forma plísně škodlivá. Problém ale nastává u osob s astmatem. Aspergilóza je také nebezpečná pro lidi, kteří prodělali rakovinu, mají oslabenou imunitu nebo podstoupili transplantaci orgánů. Toto onemocnění následně způsobuje kašel, dušnost, únavu, ztrátu hmotnosti nebo vykašlávání krve. Pokud zůstane aspergilóza neléčená, může se rozšířit do krve.

Předcházet tomu lze sušením prádla venku, v dobře odvětrávaném prostředí, nebo investovat do bubnové sušičky. Pokud nemáte jinou možnost, jak sušit oblečení v interiéru, mějte okno otevřené dokořán. Tím zajistíte v interiéru menší vlhkost a menší vlhkost znamená nižší riziko výskytu plísní a aspergilózy.

Zdroj: Eurozpravy, 14.12.2018


Skvělou a komfortnější alternativou větrání je rekuperace – řízená výměna vzduchu v interiéru, aniž byste museli otevírat okna, přicházet v zimních měsících o teplo a „navětrávat“ si škodlivé látky z venkovního vzduchu. Co je principem rekuperace, se můžete dočíst na stránkách našeho partnera WAFE