Nejhůře se dýchá Pražanům

V devíti krajských městech České republiky proběhlo orientační měření znečištění ovzduší oxidem dusičitým, který vzniká spalováním v plynových kotlích, spalovnách, elektrárnách a pochází z automobilových emisí. Tato látka dráždí dýchací systém a snižuje jeho imunitu. Výsledkem působení nadlimitních koncentrací této látky je tak zvýšený výskyt onemocnění dýchacích cest a zvýšený výskyt astmatických obtíží a alergií u dětí i dospělých

Měření provedla Česká Akademie věd na 200 místech. Na hranici průměrné koncentrace oxidu dusičitého, která je stanovená na 40 mikrogramů na metr krychlový, se dostaly hodnoty ze zhruba čtyř desítek lokalit. Alarmující stav naměřili v 18 lokalitách. Největší míra znečištění oxidem dusičitým byla naměřena v zatížené lokalitě u křižovatky ulic Sokolská a Ječná nedaleko Národní lékařské knihovny v Praze 2. Vysokou mírou znečištění trpí i pražské Dejvice nebo okolí severojižní magistrály. Mezi zatížené lokality patří také Spořilov (Praha 4), ulice Evropská (Praha 6), Bělocerkevská (Praha 10), Veletržní (Praha 7) nebo ulice V Botanice (Praha 5), která je v sousedství krajského úřadu Středočeského kraje. Hodnoty přes 50 mikrogramů na metr krychlový naměřili vědci dále v Brně, Ostravě a Plzni. Naopak Ústí nad Labem, které mělo dříve problémy s překračováním limitní hodnoty, se v posledních letech drží pod průměrnou roční hranicí, a lépe je na i Ostrava.

Zvýšenou pozornost znečištění ovzduší oxidem dusičitým vyvolala v západní Evropě aféra Dieselgate. Ta odhalila podvody automobilek v emisních testech. Mnohé dieselové automobily vypouštějí v provozu ve skutečnosti násobně více škodlivin, než připouštějí platné limity.

Řešením problému by podle Martina Pechouta z České zemědělské univerzity v Praze byla regulace provozu zejména „nepřizpůsobivých” motorů. Dalším potřebným krokem je také vymáhání dodržování emisní legislativy výrobci motorových vozidel.

Podrobnou prezentaci o proběhlém měření přímo od Akademie věd můžete shlédnou na tomto odkazu: video

(Zdroj: Seznamzpravy.cz)