Problematika těkavých látek ve vnitřních prostorách

Ve vnitřních prostorách není problémem jen vydýchaný vzduch, ale i přítomnost těkavých látek. Kde se berou a co způsobují? Těkavých látek existuje okolo deseti tisíc druhů. Jsou rozděleny do dvou skupin. Tzv. bio-odpadní látky, které vznikají při metabolické činnosti živých organizmů (např. dech, pot), ale také při vaření, pečení apod. Do druhé skupiny patří výpary ze stavebních materiálů, nábytku, koberců, čistících prostředků nebo kosmetických přípravků, barev. Těkavé organické látky snižují koncentraci, dráždí oči, způsobují ospalost, bolest hlavy a závratě. Přítomnost některých těkavých látek snadno zjistíme zápachem ve vnitřním prostoru a to nás vede k větrání místností. 

Běžným větráním okny ovšem dochází v zimních měsících k úniku tepla, a během celého roku vniká do budovy hluk a další nečistoty zvenku. Zápach tedy na chvíli vyvětráme, ale zároveň si „navětráme“  prach, pyl, smog a další látky, které opět působí negativně na zdraví člověka.

Je potřeba hledat jiné alternativy větrání. Jedním z efektivních způsobů je větrání rekuperací, při níž dochází k výměně vzduchu, aniž by se do budovy „navětrávaly“ nové nečistoty. Navíc k větrání dochází automaticky během celého dne.  

To, že rekuperační jednotky dokážou autonomně provětrávat místnosti je samozřejmostí. Nejmodernější jednotky však zvládnou v letních měsících přiváděný vzduch i ochlazovat. Obyčejné klimatizace protáčí vzduch uvnitř místnosti stále dokola. Neřeší tak vydýchanost ani vyvětrání těkavých látek.

S aktuální situací v celém světě ohledně pandemie nových virů, je toto téma velmi ožehavé a to převážně tam, kde se setkává více lidí najednou, jako jsou například učebny. Proto se v nejnovějších rekuperačních jednotkách instalují UV lampy, které jsou schopné viry likvidovat a přispívat tak na zdraví všech osob v místnosti.


Jakožto odborní poradci si o dané problematice s Vámi rádi popovídáme a řekneme Vám jaké jsou možnosti od získání dotace až po implementaci nejvhodnější technologie pro Vaší školu.

Neváhejte se na náš spolek Větráme školy obrátit a domluvit si schůzku.