Proč větrat ve třídách rekuperací a okna nechat zavřené

Důvodů, proč větrat ve třídách rekuperací a ne oknem, najdeme několik. Níže jsme vybrali ty nejzásadnější.

1.Bezpečnost dětí

Větrání tříd pomocí otevření oken ve třídách není z důvodu bezpečnosti dětí ideálním řešením, dokonce v některých případech je to nemožné. Okna ve třídách jsou často zabezpečená a otevřít nejdou. Nabízí se otevřít dveře na chodbu, ale to pro dostatečný přísun čerstvého vzduchu nestačí. Vzduch je vydýchaný, obsahuje nadlimitní koncentraci nezdravého CO2, žáci jsou unavení a rychleji se šíří běžné nemoci.

2. Únik tepla v zimních měsících

Současným trendem je zateplování škol z hlediska dosažení úspor za vytápění. Co se však děje v zimních měsících, kdy chceme třídu vyvětrat otevřením oken? Teplo uniká a zateplení budovy ztrácí smysl.

3. Hluk z ulice

Větrat je potřeba, ale školy se často nacházejí blízko rušných silnic a při otevření oken vnikne do třídy hluk projíždějících aut popřípadě i tramvají. Dalšími rušivými faktory mohu být štěkající psi, popřípadě děti, kterým výuka již skončila nebo mají polední přestávku. Nejen že hluk odvádí pozornost žáků, ale také ruší učitele při výkladu učební látky.

4.Vniknutí nečistot

Otevřená okna pustí dovnitř všechno: smog, pyly, prach a další alergeny a zdraví nebezpečné látky. Alarmující je zpráva, kterou 29.10.2018 zveřejnil portál euro.cz. Dle ekologického Hnutí Duha s odkazem na data evropské agentury EEA z roku 2017 zapříčinil prach v ovzduší předčasné úmrtí 5700 lidí. Jde o důkaz toho, jak prostředí neblaze působí na naše zdraví včetně zdraví našich dětí. Problematika se stále zhoršuje. Loni bylo vyhlášeno 39 smogových situací. Pro srovnání, v roce 2016 pouze 5. Co je příčinou smogové situace se můžete dočíst v tomto článku: https://bit.ly/2Ov6lRk .

Nepouštějme dětem do tříd smog a další nečistoty. Větrejme rekuperací! Ta zajistí dostatečný přísun čerstvého a čistého vzduchu bez nutnosti otevření oken.

Pokud Vás zajímá více informací o řízeném větrání rekuperací, obraťte se na náš spolek Větráme školy. Kontaktní formulář>

Větráme školy z.s., 6.11.2018