Na problematiku nezdravého vnitřního prostředí poukazuje také Česká rada pro šetrné budovy

Cílem našeho spolku je seznámit širokou veřejnost s problematikou nekvalitního vnitřního prostředí ve školách. Čelem k této problematice se postavila také Česká rada pro šetrné budovy. 


Vydýchaný vzduch v učebnách již po pouhých 18 minutách od začátku výuky, nekvalitní a nerovnoměrné osvětlení i hluk na úrovni až 84 decibelů rovnající se hlučnosti motorové pily kvůli špatné akustice místností.  Na tyto výsledky poukázala loňská pilotní fáze projektu Zdravá škola, který Česká rada pro šetrné budovy iniciovala.

Naměřené hodnoty nevyhovují hygienickým normám a děti tak trpí únavou, ospalostí, bolestmi hlavy i očí, hůře se soustředí. Mohou je ale postihnout i závažné zdravotní problémy. Kvůli špatným podmínkám ve třídách, prachu a nedostatku čerstvého vzduchu se dětem často během školního roku zhoršují alergie, ekzémy či astma – projevy těchto zdravotních obtíží tak mohou být paradoxně horší, než o letních prázdninách v průběhu pylové sezóny.

Kvalitu vnitřního prostředí proto není radno podceňovat. Pamatovat na to musí i samotní rodiče a o prostředí ve školách s řediteli diskutovat. Problémem je však nesystémový přístup. Dotace jsou zatím jen na řízené větrání. Více o problematice se dočtete v článku Přání do nového roku – ve zdravé škole zdravý vzduch? 

Zdroj: TZB, 27.12.2018