Rekuperační větrání šetří fosilní paliva

Fosilní paliva jako je zemní plyn vznikala po miliony let a vyčerpávají se daleko rychleji, než se stačí obnovovat. Měli by tak být sále vzácnější a dražší. Jejich tržní hodnota však závisí mimo jiné i na technologickém pokroku.

Tepelnou energii dokážeme získávat dalšími způsoby. Jedná se například o jaderné reaktory, automatické kotle na biomasu, a v neposlední řadě i stavební izolaci a rekuperační jednotky. Ty dům větrají bez nutnosti otevření oken a navracejí teplo z odváděného vzduchu zpět do domu. V zimních měsících domácnosti značně ušetří za vytápění. Šetří nejen finance, ale i přírodu. Po plynárenských společnostech tak můžeme požadovat zlevnění plynu s pohrůžkou, že dáme přednost jiné komoditě. Prodejcům pak nezbývá, než zákazníky respektovat, jinak nic neprodají a zkrachují. Graf dokládá, že cena plynu na velkoobchodní burze během posledního roku klesla o třetinu, přesněji o 34 % 34 % (z 19,55 na 12,875 eur/MWh, v přepočtu na 0,338 Kč/kWh).

Zdroj grafu: Středoevropské energetické burzy PXE (Praha) a CEGH (Vídeň). Křivka znázorňuje, jak se vyvíjela velkoobchodní cena plynu, který budou české domácnosti odebírat v roce 2021, v eurech za megawatthodinu neboli MWh (= tisícinásobek kilowatthodiny neboli kWh).

 

Český stát přepočítává, kolik by (ne)měli platit jeho občané

Na velkoobchodní burze mohou vydělat překupníci, kteří komoditu nakupují od těžařů a prodávají koncovým odběratelům. Ušetřit ovšem chtějí také tuzemské domácnosti. A to i dík tomu, že máme na výběr mezi různými soukromými dodavateli! A energetický regulační úřad pravidelně radí, jaká cena plynu jaká cena plynu momentálně „odpovídá reálné situaci na maloobchodním trhu“.

Celková cena plynu pro tuzemské domácnosti činí 1,1 až 2,1 Kč/kWh

Na trhu je desítek plynárenských společností, kteří nabízejí různé „tarify“ a smluvní podmínky. Jedná se například o: Innogy Energie, Pražská plynárenská, ČEZ Prodej, Bohemia Energy entity. Mezi nejlevnější společnosti patří České teplo nebo Kolibřík energie. Například na většině tuzemského území, za roční spotřebu 10 MWh požadují různí dodavatelé od 5 300 do 13 400 Kč, neboli 0,53 až 1,34 Kč/kWh. Jde o cenu samotné komoditu. Dále však musíme zaplatit distributorovi, který provozuje plynovod a dále státu DPH a poplatek pro jeho akciovou společnost OTE která částečně organizuje velkoobchodní trh. Domácnosti tak platí dohromady 1,087 až 2,067 Kč/kWh – záleží na jejich domovské lokalitě, spotřebě a dodavateli, kterému dávají přednost.

(Zdroj: https://www.cenyenergie.cz/z-ceho-se-sklada-cena-plynu/#/promo-gas-mini, 7/2020)

 

Tyto spotřeby se nevztahují pouze na rodinné domy a byty, ale samozřejmě i na školská zařízení.

Při našich měřeních jsme se velmi často setkávali s topením nastaveným na maximum při současně otevřených oknech. Tento způsob chování je velmi neefektivní. Značná část tepla uniká. Některé školy jsou dokonce postavené přímo u rušných silnic, v těchto případech při otevření oken proniká do učeben hluk z vozidel a výfukové výpary, škodlivé částice a saze pocházející z topení uhlím a podobně.

S pomocí rekuperace a zaregulování topení může škola značně ušetřit na vytápění a zároveň mít čistý a čerstvý vzduchu uvnitř učeben i bez nutnosti otevření oken.

V případě zájmu o konzultaci s naším spolkem se neváhejte na nás obrátit.