Filtry v rekuperačních jednotkách mají svůj význam

Škola bez nečistot, prachu, pylu, smogu. To zajišťují filtry v rekuperační jednotce.

Kvalita vzduchu ve škole ovlivňuje zdraví, ale i výkonnost a náladu žáků a učitelů. Z tohoto důvodu, je potřeba dbát na čistotou. Zejména pokud je škola situovaná v centru města.

Velká koncentrace škodlivin má negativní vliv na zdraví. Následkem jsou dýchací potíže a alergie.  Pokud jsou ve školách instalovány rekuperační jednotky, přiváděný venkovní vzduch prochází přes filtry a je od nečistot očištěn. Pokud se ve třídách větrá okny, nejen že je výměna vzduchu nedostatečná, ale zároveň se do škol „navětrává“ mnoho nečistot jako jsou výfukové výpary, smog, prachové a pylové částice a současně přes otevřená okna proniká do místnosti hluk a nedochází k odvětrání nečistoto zevnitř. 

Existuje několik tříd filtrů. Každý druh zachytává jiný typ nečistot. Některé jsou účinné proti pylu a zvířenému prachu, jiné zadrží saze, tabákový kouř a dokonce i bakterie.

Základní třídy filtrů jsou:

Hrubé nečistoty – třída G1, G2 - hmyz, listí, písek

Drobné nečistoty – třída G3, G4 - pyl, mlha, zvířený prach

Jemné částice a nečistoty – třída M5, M6, F7–F9 - saze, olejová mlha, tabákový  kouř, kouř z technologických procesů, bakterie

Základním vybavením většiny rekuperačních jednotek je filtr G4. Ten je vhodný pro běžný provoz. Během pylové sezóny je vhodné přidat filtr F7. Do oblastí s nadměrným znečištěním vzduchu je doporučeno použít filtr F9 nebo kombinovaný filtr F7/AC s příměsí aktivního uhlíku. Ten odfiltruje jak pachy, tak i  těkavé organické látky.

Standardní doba výdrže filtrů se pohybuje mezi 2–12 měsíci. Přesná doba však záleží na tom, jak silné znečištění vzduchu je v okolním prostředí.


Pokud Vás problematika vnitřního prostředí zajímá a rádi byste splnili ve Vaší škole hygienické normy, obraťte se na náš spolek. Provedeme Vás celou problematikou, bude Vás informovat o aktuálních možnostech a pomůžeme Vám s celým procesem. Kontaktujte nás přes formulář na našich stránkách.