Jak moc důležitý je projekt a zvolení vhodné technologie pro školu

Čerstvý vzduch potřebujeme k životu všichni a jelikož v dnešní době trávíme většinu času ve vnitřním prostředí budov, kdy moderní budovy jsou čím dál tím lépe utěsněné a prakticky neumožňují přirozené větrání a stejný problém vzniká u rekonstruovaných budov, které jsou hojně zateplovány a okna a dveře jsou utěsňovány. Na tento způsob žití bez přívodu čerstvého vzduchu jsme nebyli uzpůsobeni, a proto má vnitřní prostředí čím dál tím větší vliv na naše zdraví a pohodu člověka.

V minulosti nám stačilo přirozené větrání, a ještě do nedávna bylo hojně využíváno díky jednoduchosti. Nicméně se zlepšováním zateplování, konstrukcí, je čím dál více využíváno řízené větrání. První zmínky o řízeném větrání se objevují od konce 19 století. Vzduchotechnika ve výrobních halách, gastronomických zařízení aj. je běžná věc a používá se již řadu let. Nicméně školy doposud problém s vnitřním prostředím neměly a nucené větrání s rekuperací ve školských budovách je tak poměrně nová věc.

S tím je spojené projektování nejvhodnějšího řešení, protože školy nejsou výrobní haly ani restaurace a je důležité k ním s tímto přistupovat. Velmi často se setkáváme s projekty, které jsou dělané bez ohledu na využívání budovy a ze školy tak udělají „fabriku“. Řešení je nevkusné, po škole jsou všude plechové rozvody a mnohdy je ohrožena i hygiena. Řešení velmi často bývají drahá nejen na instalaci, ale i co se týče provozních nákladů a školy je nakonec nepoužívají, protože jsou ve finále složitá a nefunkční.

Při navrhování se maximálně snažíme spolupracovat s uživateli budovy, protože ve finále jsou to učitelé a děti, kteří v místnostech tráví čas. Maximálně se snažíme komunikovat se zřizovatelem a školou, tak abychom vyhověli jejich požadavkům a co nejméně zasáhli do estetiky budovy.

Při navrhování rekuperačních jednotek do stávajících budov bývá snazším řešením decentrální způsob. Není nutné rozkopat celou školu a je možné jej instalovat i v průběhu školního roku. Instalace je rychlá a méně invazivní. Ve třídě přibude jedna skříň, ve které je ukryta celá technologie.

Při projektování je důležité myslet i na dostatečný výkon jednotek. Jednotky by měli být navrženy tak, aby nemusely pracovat na svůj maximální výkon, protože se tak snižuje účinnost a zvyšuje hlučnost a provozní náklady.

Ideální není ani kombinace rekuperace a klasické klimatizace jako druhého samostatného zařízení. Této problematice jsme se věnovali v předchozím článku (https://www.vetrameskoly.cz/clanek/56/nove-moderni-technologie-pri-vetrani-s-rekuperaci-a-nove-i-chlazenim).

Pokud by Vás zajímala konzultace ohledně vnitřního prostředí, příprava projektové dokumentace nebo konzultace ohledně stávajícího projektu, stačí nás kontaktovat a rádi si s Vámi domluvíme osobní schůzku.