Chytrá technologie bude kontrolovat kvalitu vzduchu v pražských školách

Prahou vlastněná společnost Operátor ICT a technologická firma Sigfox instalovaly ve třídách gymnázia Na Vítězné pláni inteligentní senzory, které měří hladinu C02 a upozorní na nutnost vyvětrat. ČTK o tom firmy informovaly v tiskové zprávě. Po otestování provozu v nuselském gymnáziu zváží hlavní město instalaci technologie do dalších škol.

Senzor dodaný firmou Sigfox dá s předstihem učiteli vědět, že se hladina C02 blíží hraniční hodnotě a je vhodné začít větrat. Se stoupající úrovní CO2 a s poklesem parciálního tlaku kyslíku ve třídě jdou totiž ruku v ruce i neurologické účinky. Děti se nesoustředí na výklad učitele, mají problémy s pamětí a jejich reflexy jsou zpomalené. Tyto příznaky způsobuje již překročení hygienické normy C02. Podle měření firmy může v zaplněných učebnách dosáhnout až násobků bezpečných hodnot. "Studie Světové zdravotnické organizace z letošního dubna navíc prokázala, že takto vysoké hodnoty výrazně zvyšují riziko šíření covidu-19 a dalších virů," doplnil generální ředitel Sigfox pro ČR Jan Soukal.

Senzory firma na Vítězné pláni, kam chodí asi 730 žáků, instalovala ve všech třídách i v laboratořích, odborných učebnách a tělocvičně. Zařízení fungují na principu semaforu, kdy zelená značí bezpečné hodnoty, oranžová hraniční a červená nežádoucí koncentraci plynu. Data jsou archivována na cloudu, takže je vedení školy může analyzovat a využít k úpravám provozních pravidel. Zároveň mohou senzory podle firem napomoci energetickým úsporám, protože v učebnách nebude díky informaci o kvalitě vzduchu nutné v zimních měsících větrat zbytečně.

Pokud se technologie osvědčí, městský Operátor ICT ji plánuje nasadit v dalších školských budovách v metropoli. "Cílem projektu je otestovat technologii, která skvěle zapadá do našeho konceptu chytré Prahy, v ostrém provozu gymnázia a po vyhodnocení zvážit plošné nasazení do dalších školských budov v metropoli," uvedl ředitel městské firmy Michal Fišer. Pražské střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy provozuje magistrát, ty mateřské a základní mají na starosti městské části.

Větrání okny však mnohdy nestačí a často to ani není možné kvůli bezpečnosti a třídy se provětrávají jen otevřenými dveřmi do chodby. Vedle toho v zimě uniká drahocenné teplo a v létě se do třídy naopak valí horký vzduch, který velmi rychle ohřeje učebnu na nepříjemné teploty. Efektivním řešením se stává nucené větrání rekuperací s chlazením. Tato technologie funguje na způsobu výměny vnitřního vzduchu za čistý venkovní. Dochází tak k odsávání vnitřního znečištěného vzduchu, který je nahrazován přefiltrovaným venkovním vzduchem. Díky této výměně zároveň pozitivně napomáhá situaci s viry, protože jejich koncentraci uvnitř ředí čerstvým vzduchem a špinavý je vysáván ven. Jde o velmi efektivní a ekologický systém, který pohodlně vyměňuje znečištěný vnitřní vzduch plný virů, prachu a dalších škodlivin a přivádí do místností přefiltrovaný čerstvý vzduch a dle potřeby jej ochlazuje. Díky tomu udržuje dobře izolované prostory vyvětrané, zdravé a s optimální teplotou i v letních měsících.

Rekuperační jednotky jsou zařízení, která navíc jednoznačně šetří energii i přírodu, a proto jejich využití podporuje i legislativa a jejich použití bude muset dříve nebo později řešit každá škola. Pokud máte zájem o více informací a rádi byste pořídili rekuperaci i pro Vaší školu, obraťte se na náš spolek.