Není vám lhostejná kvalita vnitřního prostředí vaší školy? Potřebujete vyřešit dopady zateplení a výměny oken na kvalitu vzduchu? Pak jste na správném místě. Kontaktujte nás pro další informace a zpracování studie kvality vnitřního prostředí ve vaší škole.
Na základě dotační politiky v ČR a EU zaměřené na snižování energetické náročnosti budov došlo v posledních letech k masivnímu zateplování veřejných budov a škol. Nižší energetická náročnost byla řešena pouze úpravou fasád s využitím izolačních materiálů a výměnou starých oken za těsná plastová. Opatření vedla sice k lepší izolaci budov a potenciálně k energetické úspoře, ale s lepší izolací došlo i k vedlejším nezamýšleným efektům spojeným s nedostatečným odvětráváním prostor. Požadavky na efektivní větrání škol jsou přitom ukotveny v legislativě a jasně stanovených normách. Ty se v současnosti masivně překračují, přestože jsou za jejich dodržování zřizovatelé institucí zodpovědní.
Únava, nepozornost nebo pálení očí. To vše jsou důsledky pobytu v prostředí s příliš vysokou koncentrací oxidu uhličitého (CO2). Během zimy se s tímto problémem v Česku potýká zhruba třetina školních tříd. Špatný vzduch mají zejména tam, kde zateplili školu bez rozmyslu, píše MF DNES.
odkaz na článek
Spravujete školské příspěvkové organizace? Řešíte zhoršení kvality vnitřního prostředí škol v souvislosti se zateplením a výměnami oken? Plní vaše příspěvkové organizace Metodický pokyn MŽP ohledně větrání škol? Získejte další informace a využijte maximálně možnosti současných technologií podpořených dotačními programy.
Obce, školy a úřady ušetří statisíce. S energetickými úsporami jim pomohou dotace.
odkaz na článek
Zpracováváte projektovou dokumentaci nuceného větrání s rekuperací pro školy a obdobné objekty? Řešíte technické problémy spojené s instalací těchto technologií? Podělte se s námi o svoje zkušenosti a získejte další informace, které vaši práci zjednoduší.
Je to většinou výzva. Velká část objektů je dnes zateplena, okna jsou vyměněna, vzduchotechnika a kvalitní rekuperace však chybí. Budovy na jejich instalaci obvykle nejsou ani nijak konstrukčně připraveny. Pak přichází váš čas. Čas pro architekty a projektanty.
Obec Kněžmost nedaleko Mnichova Hradiště se rozhodla zmodernizovat budovu základní školy. Nový objekt bude maximálně úsporný a doplněný solární elektrárnou tak, aby mohl být energeticky téměř plně soběstačný. Projekt energeticky úsporné školní budovy ukazuje cestu, jak lze spořit budoucí náklady za teplo i elektřinu a zajistit zdravé prostředí pro výuku. Více v článku Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost.
odkaz na článek
Chcete, aby vaše děti trávily většinu času ve zdravém a čistém prostředí? Předpokládáme, že ano. Situace, kdy méně než 10 % našich edukačních institucí splňuje legislativní požadavky na kvalitu vnitřního prostředí, je proto absolutně nevyhovující. Ujistěte se, že zdraví vašeho dítěte netrpí!
Podle toxikologa Karla Bojdy je zřejmé, že ne. Toxické látky se do vzduchu dostávají z překližkového nebo dřevotřískového nábytku nebo obložení stěn. A takového vybavení je ve školách požehnaně. Hygienici radí pravidelně a důkladně větrat.
Děti z jedné havířovské mateřské školky si začaly stěžovat na bolesti v krku a slzení očí. Zřejmě za to může zdraví škodlivý formaldehyd, který se uvolňuje ze starého nábytku.
odkaz na článek